Kelly Hoppen – 1. část základy
Funkce
Design je zaměřen na na dva základní faktory: funkci a prostor. Funkce je určována lidmi. Kdo žije v zařizovaném domě? Děti? Zvířata? Vaším úkolem je přijít s designem, který potěší všechny obyvatele. Neobejdete se bez kompromisů.
Napište si seznam požadavků na váš dům. V této fázi neřešte barvy, textilie ani rozmístění nábytku. Napište jakou atmosféru chcete vytvořit, jaké věci máte nejraději a jak by se podle vás měli cítit ostatní, když vstoupí do dveří.
Analýza vašich potřeb
- jakým způsobem, co se životního stylu týká, bude zařizovaný dům úžíván?
- jak nejlépe využít prostor k vašim potřebám?
- kdo s vámi žije v domě?
- co ostatní chtějí nebo musejí dělat?
- kde jednotlivé činnosti obvykle probíhají?
- kolik prostoru členové domácnosti pro své činnosti potřebují?
- ve kterou denní dobu jednotlivé činnosti probíhají a jak často?
- je možné, aby místnosti plnily více funkcí pomocí rozdělení do zón?
- jak rozdělení do zón ovlivní potřebu osvětlení a úložných prostor v místnosti?
Příklad:
Sedací souprava do tvaru písmene L propojuje obývací prostor s kuchyní, usnadňuje konverzaci mezi těmito dvěma prostory a zve k příjemnému posezení u televize. Dvojice ručně vyřezávaných stolků z ebonizovaného dřeva vymezuje neviditelnou hranici mezi zónami a zároveň tvoří protipól zrcadlům s hlubokým rámem na zadní stěně.
Prostor
Nejprve se musíte se svým domem seznámit. Projděte se po něm a pořádně si prostudujte všechny místnosti, jejich vzájemné vztahy a propojení. Které místnosti z hlediska dimenzí, proporcí a osvětlení fungují tak, jak jsou, a které ne? Zvažte, kde by bylo možné vybourat příčku a přeorganizovat prostor, pokud je to možné. Možná by malá ložnice posloužila spíš jako koupelna nebo možná by jídelna byla lépe využitá jako obývací pokoj?
Postavte se do hlavní místností a dívejte se průhledy do místností sousedních. Jaké rozmístění nábytku, uměleckých předmětů a doplňků přinese nejlepší účinek?
Možná postačí jen drobné úpravy, třeba nahrazení jednoduchých dveří atypickými dvoukřídlými dveřmi dvojnásobné výšky nebo přesunutí radiátoru na místo, kde bude méně nápadný.
Respektujte architekturu domu. Nemusíte věrně napodobit styl domu, ale zásadní rozhodnutí by jste měli přizpůsobit tomu jak dům rostlý. Je cennější zachovat původní atraktivní prvky interiéru, jako jsou krby nebo původní štukování, než se snažit z domu dělat, co není. Mějte úctu k minulosti, ale žijte přítomností.
Příklad:
Klíčem k designu velkých obývacích pokojů je jejich zřetelné rozdělení do jasně ohraničených zón, které musejí plynule přecházet jedna do druhé. Zde vidíme tři základní sezení vizuálně spojené orámováním kontrastními dřevěnými pruhy kolem středního pruhu z lakovaného dřeva. Geometrický vzhled je jemně narušen konzolovou policí z pryskyřice nalakované na stříbro Dune 01 (2007) autorka Zaha Hadid a vysokými válcovanými vázami ze skla.
Každý dům má svá problémová místa – temné kouty, nevzhledné proporce nebo podivné tvary. Základem je přitáhnout pozornost k oblastem harmoničtějším, symetričtějším a lépe osvětleným, aby byla problémová místa méně vidět. Pokud místnosti chybí symetrie, například kvůli nesymetrickému umístění krbu, snažte se krb tolik nezvýrazňovat. Namísto toho vymyslete překvapení v podobě překrásného kusu nábytku nebo výrazného obrazu, který přitáhne pozornost. Pokud má místnost neobvyklý tvar, nesnažte se jí vnucovat symetrii, která je jí cizí. Snažte se v uspořádání prostoru udržet vyváženost, třeba rozvěšením obrazů na jedné stěně nebo rozestavením nábytku tak, aby výsledek působil klidně a útulně.
Přirozené osvětlení
Denní světlo je jedním z nejvýznamnějších prvků v každém domě. Jedná z nejhorších věcí, kterou můžete udělat, je vymalovat stinný pokoj zářivou barvou. Barva pak působí pošmourně a šedavě. Tmavší místnost je lepší vymalovat sytou, náladovou barvou a nevzpírat se jejímu večernímu charakteru.
Pokud máte možnost, zkuste v domě před tím, než se rozhodnete o novém designu, několik měsíců bydlet.
Architektonické prvky
pokud bydlíte v historickém stavbě, měli by jste původní architektonické prvky nechat na pokoji.
Krby
Ponechte krb na svém místě. Krb v místnosti přitahuje pozornost. Jen pokud by krb byl dodělán dodatečně a neladí s celkovým architektonickým stylem domu, můžete je bez výčitek odstranit.
Radiátory
Zabírá li radiátor stěnu, k níž chcete umístit nějaký kus nábytku nebo na níž chcete pověsit obraz, přesuňte radiátor.
Schodiště
Schodiště by měla být architektonickou skulpturou, která dům z hlediska designu povznese na vyšší úroveň. Každý si nemůže dovolit schodiště na zakázku, ale vzhled schodů lze často vylepšit výměnou zábradlí, změnou osvětlení, lepší podlahovou krytinou a samozřejmě kompletní přestavbou. I tak jednoduchá jako výměna omšelého koberce za koberec lemovaný elegantními lištami, může vytvořit dojem úplně nového schodiště.
Okna
je lepší stará okna opravit než je vyměňovat. Pokud do domu táhne zvažte izolaci skla, které je menším zásahem a je levnější než výměna celých oken. Alternativně můžete před okna pověsit velmi silné podšité záclony a nebo rolety.
Dveře
obecně řečeno je lepší udělat dveře větší a výrazné, než se je snažit zamaskovat do stěny. Pamatujte také na to, že pokud dveře nejsou nijak zdobeny mohou působit monolitickým dojmem. Dveře poskytují další plochu k dodatečným povrchovým úpravám a jsou dobrou příležitostí obohatit celkový design místnosti kombinací různých materiálu – např. dřeva s ratanem, ale i s kůží, látkou nebo pergamenem. Významný podíl na výsledném vzhledu dveří má samozřejmě také kování a dřevo, které zvolíte.
Vestavěné skříně
Když vyhodíte vestavěné skříně muže se stát, že toho budete později litovat. Budovat skříně od základu je velmi finančně nákladné. Pokud se vám nelíbí styl, zvažte zda by se daly vyměnit čelní stěny, případně přidat výrazné úchytky podle vašeho gusta.
Zásuvky a vypínače
rozmístění naplánujte teprve po zpracování rozmístění nábytku. Z polohy nábytku určíte , kde bude instalována elektronika, jako AV systémy, a kde bude asi potřeba umístit lampy. Zamyslete se také nad umístěním vypínačů. Kdekoliv je to možné, dejte přednost stmívačům. Čím větší máte kontrolu nad světlem, tím lepší atmosféry dosáhnete. Užitečné jsou také zásuvky v podlaze, ale pozor – jakmile začnete řezat do podlahy, ať už jde tvrdý kámen nebo měkký koberec, není cesty zpět.
Římsy, deštění a stropní růžice
původní římsy by měli být zachovány, ale nesnažte se naopak v moderní stavbě vytvářet rádoby historickou náladu. Nikdy to nevypadá dobře.
Soklové lišty
obecně platí čím jsou soklové lišty hlubší, tím lépe vypadají. Zvolte styl odpovídající stáří a architektonickému stylu vašeho domu. Lišty by měly mít stejnou barvu jako stěny. Nikdy je nezvýrazňujte natřením kontrastní barvou.