Exekuční srážky z příjmu v roce 2018
Nezabavitelná částka v roce 2018
Exekutor sráží z platu a mzdy, náhrady mzdy, odstupného, důchodů, stipendií, nemocenské, peněžité pomoci v mateřství, podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci, z příjmu z dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce, z dávek státní podpory a pěstounské péče, které se nevyplácejí jednorázově (tedy například z přídavku na dítě nebo rodičovského příspěvku), z výsluhových příspěvků vojáků z povolání nebo příslušníků bezpečnostních složek a ze zvláštních příspěvků k důchodu.
Exekuci naopak nepodléhají dávky pomoci v hmotné nouzi, jednorázové dávky sociální podpory, příspěvek na bydlení a dávky sociální péče.
Když se exekučně sráží z důchodu člověku, který z důchodu platí náklady na svůj pobyt v ústavu sociální péče, nepodléhá exekuci částka nutná k úhradě pobytu a částka, která se rovná výši kapesného v ústavu.
Ze zabavitelných příjmů musí exekutor dlužníkovi každý měsíc ponechat nezabavitelné minimum – to se počítá z takzvané nezabavitelné částky, která je od ledna 2018 vyšší, dosahuje 6225,33 korun měsíčně. Nezabavitelná částka se počítá z životního minima a normativních nákladů na bydlení. Jestli vás zajímá podrobnější výpočet, mrkněte do boxu.
Jak se počítá nezabavitelná částka
Vzoreček výpočtu nezabavitelné částky: dvě třetiny součtu životního minima jednotlivce, tedy 3410 korun, a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu v nájemním bytě v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel (bez ohledu na to, v jak velké obci skutečně žijete), tedy letos 5928 korun. Výsledek: nezabavitelná částka v roce 2018 je 6225,33 korun (pro srovnání: loni to bylo 6155 korun).
Když dlužník živí manželku, manžela nebo děti, nezabavitelná částka se zvyšuje: za každého vyživovaného člověka o čtvrtinu, tedy v roce 2018 o 1556,33 korun. Neplatí to, když jste v exekuci kvůli výživnému právě na dotyčnou vyživovanou osobu. Na manžela a manželku se jinak tato částka přičítá, i když má vlastní příjem. Když se z příjmů exekučně sráží oběma manželům, částka za vyživované dítě se připočítává oběma.
Exekuční srážky z příjmů
Nezabavitelná částka ještě není finální suma, která dlužníkovi každý měsíc zůstává, jde jen o výchozí údaj. Do výpočtu vstupuje ještě částka, která je v daném roce limitem, nad který může být veškerý příjem exekučně zabavený. Tento limit se rovná součtu (celého) životního minima a normativních nákladů na bydlení, letos tedy částek 3410 a 5928 korun; dělá 9338 korun.
K měsíčnímu nezabavitelnému minimu dojdete takhle:
Od měsíční čisté mzdy nebo jiného čistého přijmu (respektive součtu čistých příjmů, když jich máte víc) se odečte nezabavitelná částka (případně zvýšená o částky na lidi, které živíte). Když je rozdíl čistého příjmu a nezabavitelné částky větší než 9338 korun, je tato část (výsledný rozdíl)zabavitelná celá. Částka 9338 korun (nebo nižší zbytek) se zaokrouhlí směrem dolů na částku dělitelnou třemi. Zbylá koruna nebo dvě zůstane dlužníkovi.
A počítá se dál:
- z první třetiny se hradí nepřednostní pohledávky (a také přednostní pohledávky, když k jejich úhradě nestačí druhá třetina)
- z druhé třetiny se hradí přednostní pohledávky; když přednostní pohledávky nejsou, zůstane druhá třetina dlužníkovi,
- třetí třetina vždycky zůstává dlužníkovi.
V roce 2018 vychází jedna třetina na (maximálně) 3112 korun. Suma přesahující hranici 9338 korun, tedy plně zabavitelná část zbytku čisté mzdy, se připočte ke druhé třetině zbytku čisté mzdy v rozsahu, který je třeba k uspokojení přednostních pohledávek, zbytek se připočte k první třetině.
Když to zjednodušíme: exekutor může z dlužníkových příjmů srazit součet vypočtené první třetiny, případně první a druhé třetiny, a částky převyšující hranici 9338 korun. Dlužníkovi naopak musí ponechat součet vypočtené třetí třetiny (případně druhé a třetí třetiny) a základní nezabavitelné částky – a k tomu ještě korunu nebo dvě zbývající po zaokrouhlení na sumu dělitelnou třemi.
Kalkulačka nezabavitelného minima 2018
https://www.penize.cz/kalkulacky/nezabavitelne-minimum