Kelly Hoppen – 7.část vybavení
Skříňové systémy
– jedním z prvních rozhodnutí při výběru nábytku je volba mezi skřínkovými stěnami vyrobenými na zakázku nebo samostatně stojícími skříněmi. Vestavěné systémy jsou součástí architektury interiéru a je třeba je naplánovat na samém začátku. Skříně nejsou jen k tomu, aby se do nich schovávaly věci, ale mohou sloužit i k vystavování předmětů. Můžete si proto objednat vestavěné police nebo výklenky se zapuštěným osvětlením. Tento typ nábytku přitom chytře skryje nevzhledné kabely nebo AV zařízení, pokud je dobře navržen, může také vylepšit proporce místnosti.
Vždy je potřeba pamatovat na to, že dřevo zvolené pro skříně určí tón celé místnosti. Například skříně ze světlého jasanu působí úplně jiným dojmem než těžký dub.
Obrázek: Dubová knihovna s šedobéžovými posuvnými dveřmi. Celek je navržen, tak aby posouvání dveří zakrývalo a odkrývalo různé pohledy do úložného prostoru. Knihy, nádoby a skulptury vytvářejí dohromady zajímavou sbírku předmětů.
Dveře
Velké dveře vypadají lépe než malá. To platí hlavně pro dveře vedoucí ze vstupní haly do hlavních místností. Pokud je to možné, pořiďte si zvýšené dveře sahající až skoro ke stropu – buď jednokřídlové nebo dvoukřídlé.
Lidé často nechápou potenciál, který mají dveře z hlediska designu. Dveře nejsou jen nutným zlem. Jsou obdobným prvkem interiéru, jako jsou obložení stěn, a proto si s jejich povrchy, barvami a texturami můžete pohrát. Většina dveří je sice vyrobena ze dřeva nebo skla, ale lze začlenit i další materiály jako je kov, kůže, lakované dřevo nebo cvoky, které s okolním materiálem buď ladí, nebo naopak kontrastují. Dveře nemusí být masivní – pergamenové výplně dodají dveřím průsvitnost, nebo je můžete nechat udělat po vzoru japonských paravanů.
Kování je šperkem dveří.
Obrázek:
mořený dub se zapuštěnou bronzovou úchytkou.
Nábytek
U některých kusů nábytku, zvláště postele, je rozhodující praktičnost a pohodlí. Zároveň je třeba design takového kusu oživit pořízením jednoho nebo dvou doplňků, které sice při každodenním bydlení příliš nevyužijete, ale dodají interiéru náladu a charakter, ale dodají interiéru náladu a charakter. Dobrým příkladem, který určitě nezatíží váš rozpočet, jsou samostatně stojící židle. Židle ma svým tvarem blízko ke skulptuře a nabízí mnoho variant, pokud jde o tvar a velikost.
Velmi častou chybou je, že si lidé kupují nábytek od jednoho výrobce. Výsledkem je interiér, který vypadá jako prodejna a postrádá jedinečnost a vtip. Vytvořte chytrou kombinaci levnějších retro kousků a luxusních prvků.
Obrázek:
černě lakované stolky jsou funkční a působí stylově.
Obrázek:
Soudobá interpretace ikonického křesla Bubble studia Eero Aarnio- klasický design z poloviny minulého století.
Rozestavění nábytku
většina lidí plánuje rozestavění nábytku tak, že napřed vyřeší největší kusy a pak pokračuje s drobnějšími. Lepšího účinku však dosáhnete, když začnete výstavními kousky svého interiéru. Kam například dát ten výstavní stůl po dědečkovi? Nebo ten pár starožitných židlí polstrovaných hedvábím? Nebo na veletrhu zakoupený, supermoderní konferenční stolek z limitované edice? Přemýšlejte, kam tyto kusy postavit, aby maximálně vynikly, a to nejen v rámci jedné místnosti, ale i při pohledu ze sousedních pokojů.
Nebojte se rozestavit nábytek způsobem, který není zcela zřejmý. Pokud renovujete již zařízený dům, nesnažte se jen obměnit stávající rozvržení interiéru. Buďte nemilosrdní. Pokud máte kus nábytku, který je tak velký, že se vejde jen na jediné místo, a tím pádem vám určuje rozestavení všeho ostatního, prodejte ho do bazaru a začnete od nuly. Dovolte si zamilovat se do něčeho zcela odlišného.
Textilie
nejlepší kombinace vždy obsahují kontrastující textury: hrubost přírodního kalika proti sametu v barvách drahokamů nebo matný semiš zkombinovaný s načechranou krajkou. Textilie můžete použít také pro zvýraznění geometrické struktury místnosti, zejména pomocí pruhů na záclonách, žaluziích, polštářích a pelestech.
Klíčem je vždy začínat od lnu. Navazující schéma pak získá pevný základ, na který můžete klást další textury a barvy. Len je univerzální textilie, která nikdy nepůsobí nežádoucím dojmem. Hlavní je vybrat takový barevný nádechem, který bude ladit s dalšími prvky zvolené barevné kombinace. Pokud máte barevné schéma založené na šedobéžové, potřebujete len s nádechem do šedé nebo purpurové. Barevné schéma vycházející z pískové zase k sobě váže odstíny do žluta.
Na velké kusy jako jsou pohovky nebo závěsy splývající od stropu až k podlaze, vždy používejte neutrální přírodní barvy. Živější barvu nebo zajímavou texturu jim dodáte pomocí polštářů, přehozů, žaluzií nebo pokrývek.
Obrázek:
stříbrné šedobéžové dřevo (09) a hedvábný koberec s dlouhým vlasem (15) tvoří luxusní základ pro tuto vzdušnou kombinaci postavenou na šedobéžové. Druhá varianta vychází z tmavší šedobéžové podlahy (14). Pohovky jsou potažené hrubým lnem (08) a damaškem (04) a doplněny polštáři potaženými odpovídajícím damaškem a lehčím přírodním lnem. (06 a 12). Křesla jsou potažena hrubším šedobéžovým lnem (05) s texturovanými lněnými polštáři v šedobéžové a stříbrné (07). Pásy na polštářích jsou z mixu přírodního lnu (03) a tmavě šedobéžového lnu (11). Taburet je čalouněný kůží (13). Římské rolety na oknech jsou ze stříbrného plátna (02) lemovaného šedobéžovým sametem (10) a doplněné průhlednými záclonami.
Záclony a závěsy
Nevybírejte záclony jen podle vzoru nebo barvy. Zamyslete se nad tím, jaká látka na omak a jak splývá z garnýže na podlahu. Záclony z měkké látky, která se rozlévá na podlaze, vytvářejí přepychový a bohatý dojem.
Okna jsou také dobrou příležitostí, jak zvýraznit v místnosti její geometrickou strukturu, například olemováním záclon nahoře i dole kontrastní barvou. Výraznou barvu lemu použijte v místnosti na dalších textilních doplňcích, například na polštářích nebo přehozech.
Garnýže a koncovky
obecně platí zásada: Nepřitahujte pozornost primárně k doplňkům, ale k celkovému zařízení pokoje. Také záclony by měli být jedním z prvků celkového schématu, ne jeho ústředním prvkem. Garnýže vybírejte tak, aby doplňovaly texturu a barvu závěsů, ale zároveň jim umožnily vyniknout. Velmi často postačí prostá očka na hladké, nezdobné tyči.
Naopak koncovky na garnýžích můžeme mít výraznější. Koncovky jsou malé, takže nehrozí, že by narušily působivé aranžování záclon. Výborně mohou vyniknout u vysokých stropů. Jsou také příležitostí aplikovat další vrstvu odlišné textury, například v podobě bronzu, skla nebo křišťálu.
Žaluzie a rolety
Žaluzie a rolety se vyrábějí z mnoha materiálů, například z látky, ratanu, papíru nebo dřeva. Jsou vhodné zejména v moderních a čistých interiérech, které zvýrazňují geometrickou strukturu místnosti. Jejich nevýhodou je, že nepropouští světlo. Celková investice je srovnatelná se záclonami.
Čalounění
Výběr potahu
při výběru potahu pro určitou místnost máte skvělou příležitost vytvořit schéma kontrastních textur. Nejde jen o různé druhy látek, jako je plátno, manšestr, tvíd, samet nebo semiš, ale také o kombinace látek s různou gramáží. Udělejte si vzorník a hrajte si s různými druhy textilií. Pozorujte jak se vzájemně ovlivňují. Na vzorník si můžete také připíchnout tvary nábytku, pro který potah vybíráte. Například moderní, geometrická pohovka bude vyžadovat úplně jiný druh potahu než starožitný ušák.
Obecně platí, že pro velké plochy je vhodnější zvolit neutrální odstíny a ty dále ozvláštnit samotně stojící židlí nebo taburetkem s výraznou barvou nebo vzorem. Menší kusy nábytku mají v místnosti podobnou úlohu jako váza s květinami nebo sbírka skla. Čím menší je kus nábytku, tím výraznější čalounění může být.
Nálada
Textilie jsou účinnými prostředkem pro navození nálady. Zamyslete se jaký dojem by měl pokoj vyvolávat. Praktické látky jako je denim budí dojem uvolněného pohodlí, ale nepůsobí nijak honosně. Naopak satén vyvolává náladu přesně opačnou – i tenké saténové lemování vzbudí pocit přepychu.
Je sice zábavné pohrávat si s látkami, které vyvolávají protichůdné pocity, ale celkovou náladu místnosti nakonec určí ta textilie, kterou zvolíte jako dominantní. Proto je tak rozšířenou a chytrou volbou len. Je to univerzální materiál, který lze doporučit prakticky za všech okolností.
Polštáře
v rámci místnosti jsou relativně malé, a proto mohou být výrazné, pokud jde o barvu nebo vzor. Velikost, tvar a materiál polštářů má velký vliv na výsledný vzhled a dojem interiéru.
Pokud ozdobíte závěsy v místnosti nahoře a dole lemem, můžete z látky lemu ušít i polštáře. Nebo pokud samostatně stojící židli potáhnete látkou, která výrazně kontrastuje s pohovkou, můžete její barvu v jemnějším odstínu použít na polštářích umístěných na pohovce. Máte li barevné schéma postavené na klidných neutrálních odstínech, pak dva výrazně barevné polštáře dodají místnosti živější atmosféru.
Pruhy a pásy na polštářích jsou dalším způsobem, jak zvýraznit vertikální nebo horizontální linie místnosti a akcentovat její geometrickou strukturu.
Běhouny a přehozy
Běhouny jsou zvětšenou variantou pásů navlékaných na polštáře. Mohou být položeny centrálně na stole, židlích, přes postel případně mohou mít podobu na roletách.
Protože jsou volné a organické, velmi dobře fungují v pravoúhlých interiérech, ve kterých úspěšně otupují jejich příliš geometrický ráz. Zároveň vnášejí do místnosti nádech luxusu, zvlášť při použití kožešiny, sametu, hedvábí nebo kašmíru. Pokud si nemůžete z finančních důvodu potáhnout pohovku svoji oblíbenou látkou, investujte do několika luxusních přehozů.