Kelly Hoppen – 9. design jednotlivých místností I.
Pokud zařizujete celý dům měli by jste začít se vstupní halou. Vstupní hala je první část domu, kterou návštěvník spatří, a proto v něm zanechá výrazný dojem. Vstupní hala musí definovat styl domu. Když dobře navrhnete halu, všechno ostatní už půjde skoro samo.
Stejně důležitou roli hraje schodiště. Schodiště je největším designovým prvkem vašeho domu, na který můžete nahlížet buď nezaujatě, nebo shovívavě.
Vchodové dveře
je naprosto zásadní vybrat dveře, které budou designovou pečetí celého domu – architektonicky i stylově. Proporce dveří musí odpovídat celému domu, ale nebojte se udělat dveře větší než je obvyklé. Vchodové dveře musí vypadat dobře zvenku i zevnitř.
Vstupní hala
její design by se měl odrážet v zařízení všech navazující místností. Co by mělo ve vstupní hale přitahovat pozornost? Snažte se na designu a výzdobě vstupní haly nešetřit. Vstupní haly nejsou moc velké, takže si můžete dovolit udělat s nimi něco mimořádného. Například objednat luxusní povrchovou úpravu stěn, honosný kus nábytku nebo designový lustr. Udělejte si seznam všech věcí, které ve vstupní hale potřebujete. Musíte si někam pověsit kabát nebo odložit mokrý ručník, pověsit klíče nebo postavit kočárek.
Silného designu dosáhnete respektováním geometrického struktury místnosti. Kontrastní pruhy v podlaze přirozeně vedou pohled do přilehlých místností. Dveře, které akcentují vertikální rovinu, je dobře vyvážit zdůrazněním horizontály, například konferenčním stolky nebo zvlášť vysokými podlahovými lištami.
Schodiště
nezapomínejte na to, že stavba schodiště je nákladná záležitost, což je dáno nejen vysokou úrovní potřebných dovedností, ale i časovou náročností.
Existuje i řada způsobu jak zkrášlit vaše domácí schodiště. Můžete si například objednat nové zábradlí nebo madla. Pokud jsou schody dostatečně široké a hluboké můžete je obložit kamenem. Jednoduší je namořit dřevo na schodech na odstín, který nejlépe ladí se zbytkem interiéru.
Koberce, které zakrývají celé schody většinou vypadají staromódně. Lepší účinek dosáhnete s běhounem, jehož lemování kontrastuje s odstínem namořených nebo nabarvených schodů.
Prostorová kontinuita
Je nesmyslné uvažovat o vstupní hale bez návaznosti na schodiště, chodby a další přilehlé prostory. Nemusíte nutně všechny navazující prostory zařídit úplně stejně, ale měli byste do schématu začlenit společný prvek, který je všechny propojí. Velmi jednoduchým nástrojem je volba přírodních odstínů, které vytvářejí barevné pozadí a na které lze snadno přidávat akcenty ve formě barev nebo textur. Myslete na to jak na sebe místnosti navazují. Koupelna v přízemí bude spíš navazovat na vstupní halu než na ostatní koupelny v domě. Proto může být zařízení poněkud luxusnější.
Nezapomínejte také na význam, který v případě vstupní haly se schodištěm hrají pohledy nahoru a dolů. Naveďte pohled do výšky například překrásnou lampou zavěšenou nad schody nebo vysokým zrcadlem akcentujícím velikostí vertikální rovinu.
Osvětlení
nejdůležitějším aspektem je snadné užívání. Musíte mít možnost rozsvítit si, jakmile otevřete vchodové dveře, ale vypínače musíte mít i v jiných poschodích. Také schody musí být dobře osvětlené. Zabudované lampičky po stranách schodiště vydávají slabou záři a mohou být zapnuté celou noc. Praktická jsou také svítidla zasazená v dolní části obvodových stěn haly, které rozlévají podlahu rozptýleným světlem.
Svítidlo nad schodištěm je často hlavní atrakcí vstupní haly, například obří kaskádový lustr splývající přes několik podlaží.
Obývací pokoj
musíte se zamyslet nad tím, jak a kým bude užíván v kterou denní dobu. Můžete mít obývací pokoj rodinného typu plynule navazující na kuchyni- takový je těžištěm celého domu, ale můžete jít i o samostatnou místnost.
Nabídněte svým členům rodiny i přátelům, kteří přišly na návštěvu, maximální pohodlí: příjemné pohovky, jemné osvětlení, kvalitní AV systém a vaše oblíbené svíčky.
Obrázek: Nic nepůsobí útulnějším dojmem než připravené posezení kolem ohně. Tento elegantní, moderní krb bezchybně zapadá do televizní stěny a ladí s římsou v její dolní části. Mezi výrazné prvky interiéru patří bronzový lustr s LED trubicemi a konzolové skleněné vitrínky pro vystavování předmětů
Hlavní body
První a samozřejmou otázkou při zařizování obývacího pokoje je: Chcete mít v obývacím pokoji televizi, a pokud ano, tak kde? Televizi nemusíte nutně schovávat, ale měli by jste ji přizpůsobit rozvržení, tak aby pohled vstupu do pokoje přitahovaly i jiné zóny, a ne jen tento přístroj.
Druhou zásadní otázkou je, jestli máte v obývacím pokoji krb a jestli ho bude chtít využívat. Krb v místnosti vždy přitahuje pozornost. Proto je nutné se hned na začátku zamyslet, kam jej umístíte. Chytře navržený krb může místnosti dodat symetrii a rovnováhu i takové místnosti, které se architektonicky nedostává ani jedno.
A konečně se zamyslete kolik funkci má obývací pokoj plnit. Budou si v něm občas hrát i vaše malé děti? Nebo máte doma odrostlejší kamarády, které si budou domů vodit i kamarády? Možná, že vaše domácnost se neobejde bez zablácených tenisek, rozlitých limonád a ušmudlaných rukou. V tom případě byste na to měli myslet při výběru povrchů a textilií.
Rozvržení místnosti
Návrh rozvržení obývacího pokoje vychází především z jeho rozdělení na zóny. Pokud obývací pokoj nemáte vyloženě malý, měli by jste obývací pokoj rozdělit na dvě až tři sezení. Jedno z nich bude sloužit k pohodlnému sledování televize, ale můžete mít i oddělenou skupinu pohovek nebo křesel, například u krbu. Jednotlivé zóny nemusíte od sebe fyzicky oddělovat, ale můžete naznačit neviditelné hranice například orientací nábytku nebo pomyslně vytvoření linie pomocí páru stojících lamp nebo stolkem správně umístěním ke stěně.
Fungující prostory navrhnete dobře tak, že zmenšenými miniaturami nábytku vystřižené z papíru budete zkoušet, kam který kus nábytku postavit. Rozložení místnosti je klíčové, protože od toho se odvíjí poloha svítidel a instalace elektrických rozvodů a vypínačů.
Myslete i na praktické věci. Každá pohovka nebo židle by měla mít poblíž stolek na který si host může odložit hrnek nebo sklenici. Pohovky by neměli být tak vysoké, aby vás nutili sedět na krajíčku, ale zas ne tak nízké, aby vás boleli záda. Lampy by měli být výškově nastavitelné. Nesnažte se zkopírovat rozvržení nábytku, který měl pokoj před přestavbou.
A konečně nezapomínejte, že rozdělení do zón se netýká jen nábytku. Pokud máte obzvláště krásný obraz, který chcete vystavit na odiv, umístěte jej do středu jeho vlastní zóny a všechno kolem rozestavte tak, aby byl zrak přirozeně veden přímo k obrazu.
Podrobné rozvržení obývacího pokoje
1) Rozhodněte kolik zón v rámci jednoho pokoje potřebujete – zde máme čtyři
2) vyznačte si základní místa k sezení
3) rozestavte stoly a lampy podle rozložení pohovek, křesel a židlí.
4) Ponechte kolem nábytku dostatek prostoru
5) akcentujte některé body v prostoru výrazným kusy nábytku. Jako je například tato pohovka.
6) Umístěte lampy blízko k zásuvkám.
Styl
neměli by jste zapomínat ani na to, že váš obývací prostor sousedí s dalšími místnostmi, především s jídelnou nebo vstupní halou. Smysly vnímají tyto místnosti jako celek. Usilujte o pocit harmonie a rovnováhy. Zvažte výhledy v rámci interiéru – co vidíte, když vstoupíte do místnosti a které části sousedních pokojů se vám dostanou do výhledu. Měli by jste zvolit neutrální barvy stěn , které se nebudou tlouci s případnými uměleckými předměty.
Podlaha musí být praktická a pohodlná při došlapování, můžete na ní však vyznačit hranice mezi zónami změnou krytiny nebo pomocí koberečků. Pokud potáhnete pohovky velmi výraznou látkou bude tento kus nábytku působit příliš dominantně. Potáhněte je raději texturovanou látkou neutrální barvy a přizdobte je doplňky jako jsou polštáře, přehozy, deky a potahy malých samostatně stojící židlí.
Obrázek: Luxusně dlouhý vlas chundelatého hedvábného koberce dodává tomuto obývacímu prostoru v teplých barvách nádech útolnosti a pohodlí. Mnohovrstevnou atmosféru prostoru obohacují temně rudé sametové pásy na polštářích a antracitová omítka televizní stěny.
Osvětlení
Pro optimální kombinaci hlavního osvětlení, úkolového a náladového budete potřebovat tři až čtyři samostatné elektrické obvody. Svítidla na stropě osvětlující plochu pod sebou příliš dobře nefungují, protože se světlo rozptýlí po místnosti a osvětleným předmětům dodávají nudný nádech. Pokud máte drahocenný lustr můžete ho samozřejmě pověsit, ale doplňte ho nástěnnými lampami osvětlující stěny a podlahu. V obývacím pokoji také přijde vhod samostatný elektrický obvod, který vám umožní z jednoho místa rozsvítit, zhasnout nebo ztlumit všechny lampy v pokoji. Osvětlení by mělo být budováno ve vrstvách, aby se mohlo co nejvíce proměňovat. Zvláštní předměty jako jsou obrazy by měli být nasvíceny bodovými světly.
Pokud máte doma skříňky a police nechte si do nich nainstalovat integrovaná světla. Výsledný efekt obzvláště vynikne, když ztlumíte ostatní světla v místnosti. Lišty na zavěšovaní obrazů jsou skvělým místem pro instalaci LED pásků, které krásně osvítí zdobené římsy. Nezapomínejte ani na svíčky. Jejich světlo je sice slabé, ale dodává místnosti další vrstvu náladového světla.
Vystavené předměty
Myslete na ně od počátku, už při rozdělování místnosti do zón. Obrazy a další předměty jsou klíčové při tvorbě schématu osvětlení – jednak mohou ovlivnit vaše rozhodnutí nechat si do nábytku světla, a samozřejmě jsou zásadní pro umístění bodových světel.
Než se Vám podaří nalézt dokonalé místo pro své obrazy, musíte je častokrát přemístit. Proto se nejdřív zamyslete, zda chcete přitáhnout pozornost k jednomu konkrétnímu obrazu nebo zda má být obraz jen součástí širšího celku. Pokud Vám jde jen o jeden obraz, odstraňte od něj vše co by mu mohlo konkurovat. Pokud chcete ukázat skupinu obrazů, možná jim prospěje podobné zarámování, které akcentuje spojitost mezi nimi. Neověste obrazy příliš vysoko, měli by být na úrovní očí, nikoliv nad ní. Buďte přísní a neuplatňujte všechno co máte. Pokud chcete vystavit sbírku různorodých předmětu, zvolte si jeden hlavní předmět a ostatními předměty jej doplňte. Nesnažte se o přílišnou symetrii nebo uniformitu, spíše se zamyslete, jak se předměty navzájem vyvažují.