Kelly Hoppen – 9. design jednotlivých místností III.
Jídelna
Jídelnu si budete užívat spíše večer, takže se nebojte náladových odstínů, bohatých textur a výraznějších obrazů. Naopak v kuchyni budete stolovat spíše přes den, takže by jídelna měla ladit s celkovou náladou kuchyně.
Hlavní body
nejprve si položte jednoduchou, ale klíčovou otázku: kolik lidí bude sedět u stolu? Odpověď na tuto otázku určí nejen velikost a tvar stolu, ale také jeho design – například, kde bude mít stůl nohy. Pokud kupujete stůl a židle od různých dodavatelů , přesvědčte se, že k sobě co do rozměru padnou. Jde přitom jak o délku, tak o výšku stolu. Máloco je tak nepohodlné jako sedět u moc nízkého nebo příliš vysokého stolu.
Tvar stolu vybírejte podle tvaru pokoje. Obdélníkové stoly se krásně prostírají, protože silně podtrhují geometrickou strukturu místnosti. Obdélníkové nebo čtvercové stoly jsou ideální pro zdobení běhounem. Kulaté stoly mají tu výhodu, že si každý může povídat s každým, ale zabírají více místa než se zdá.
V jídelní zóně, která je prodloužením obývacího a kuchyňského prostoru, potřebujete stůl a židle, které ladí se zařízením okolních zón, ale přitom mají svůj vlastní charakter.
Obrázek:
tato jídelna ukazuje skleněný lustr v plné své kráse. Sametově polstrovaná křesla na obou koncích lakovaného a chromovaného stolu kontrastující co do proporcí i textury s elegantními liniemi židlí. Na zakázku vyrobená laminátová mřížka nad stolkem u stěny je dílem ateliéru Kinon a opticky navazuje na kamenný pruh zasazený do dřevěné podlahy. Křišťálová stojací lampa je z ateliéru Mark Brazier-Jones.
Nábytek
pokud máte omezený rozpočet, investujte spíše do židlí než do stolu. Stůl můžete vždy zakrýt ubrusem a krásně prostřít, takže teoreticky můžete mít stůl z překližky a nikdo si toho nevšimne. Židle jsou svého druhu skulpturami a v jinak střídmě zařízené místnosti vyniknou. Namísto stejných židlí kolem celého stolu se pokuste vzhled oživit například dvěma ušáky v čele stolu a třemi nebo čtyřmi nízkými židlemi po jeho stranách. Na potahy použijte krásné látky, například bohaté tmavé samety kontrastující se světlým plátnem nebo kůži kombinovanou se semišem.
Obrázek:
V prostoru rozděleném do zón musí jídelní oblast navazovat na přilehlou kuchyni. Ale zároveň musí mít vlastní náladu a charakter. Zde vidíme čisté linie kuchyně Bofi promítající do dubového stolu namořeného tak, aby ladil s dřevěnou podlahou. Nízké židle Wishbone kontrastující s výraznými ušáky z ateliéru Tom Dixon. Téma ukotvující tři stropní lampy ve tvaru zvonů z lakované oceli.
Styl
jídelnu spíš využijete večer než přes den, takže se nebojte tmavších, nákladovějších barev a textur. Držte se neutrální palety ladící s ostatními částmi domu, ale do určité míry je zvýrazněte. Nejlepší odměny jsou ty, v nichž přecházíte z jednoho prostoru do druhého. Nejvhodnějším nástrojem pro dosažení plynulosti je podlaha. V obdélníkových místnostech jsou vhodné pruhy na podlaze – například dva kontrastující odstíny dřeva nebo kamene.
Večer budete mít pravděpodobně zatažené závěsy, proto okna upravte luxusně třpytivými záclonami nebo závěsy z hedvábí či taftu pro dosažení krásnějšího vzhledu. Pokud si pořídíte závěsy tak dlouhé, aby se rozprostíraly po podlaze, dodáte oknům dojem výstředního přepychu.
Obrázek:
Tato elegantní jídelna je navržena pro 18 osob. Bíle lakovaná dřevěná podlaha tvoří základ pro šedobéžově lakovaný stůl a nezvykle tvarované židle s překříženými nohami. Pod okny jsou postaveny dva masivní stolky a symetrii podtrhují dvě zavěšené keramické lampy.
Osvětlení
Výborně vypadá, když pověsíte křišťálové lustry nebo velké průmyslové lampy nízko nad stůl a lidé si instinktivně sesednou v jejich světle. Nikdy neosvětlujte jídelnu tak jasně, aby hosté začali pozorovat a cítili se nepříjemně. Pokud máte na stěnách krásnou povrchovou úpravu, podtrhněte ji svítidly rozlévajícími záři na podlahu nebo stěny – krása místnosti tak získá další rozměr.
Obrázek:
Lustr vyrobený z drátěného pletiva z ateliéru Ochre vytváří v této jídelně ambientní osvětlení podporované dalšími vrstvami zapuštěných svítidel zapuštěných svítidel zalévajících světlem knihy a dekorativní předměty. Stolní lampy jsou ztlumeny pro večerní zábavu.
Doplňky
Na prvním místě je úprava stolu. Tím, co dáte na stůl, můžete úplně změnit celkový dojem z místnosti. Vezměte si, jak jiným dojmem působí zlaté mísy, jak černý a jak krémový porcelán.
Kelly a její tři oblíbené styly prostíraní
1) neformální a letní
– bílé či krémové keramické nádobí bez servírovacích talířů, čiré sklenky na víno, světle zelené sklenice na vodu, bílý bavlněný ubrus s šedobéžovým lněným běhounem, ladící přeložené ubrousky, květiny ve skleněné váze ve tvaru zkumavky.
2) formální a zimní
šedobéžový porcelán a servírovací talíře z tmavého dřeva, tmavo – červené sklenice na víno a čiré křišťálové sklenice se silným dnem, místo ubrusu jen šedobéžový pás uprostřed stolu a plátěné ubrousky s uzlem, mechové koule a la tvarované keře.
3) Zvláštní příležitosti
Starožitný porcelán na stříbrných podnosech, stříbrných podnosech, stříbrné poháry na víno a sklenice na vodu ve švestkové barvě. Šedý damaškový ubrus s temně rudým hedvábným pásem a jasně barevné hedvábné ubrousky, truhlíky červených růží.