Kelly Hoppen – 9. design jednotlivých místností IV.
Ložnice
Veškeré zařízení ložnice by mělo vyzařovat pocit klidu a pohodlí, počínaje povlečením postele přes rozestavěnou nábytku až po textury, barevnou paletu a osvětlení. Ložnice má působit smyslně a luxusně, ať už tyto pocity navozuje hedvábný koberec na podlaze nebo samet, jehož se dotknete, když zatahujete závěsy.
Pokud máte samostatnou šatnu, maximálně této přednosti využijte. Ložnice plná bot a oblečení nikdy nebude onou oázou klidu, kterou by měla být. Omezte věci v ložnici na minimum a obklopte se pouze předměty, které pro vás něco znamenají.
Obrázek:
V základně této postele je skrytý televizní stolek s kovovou úpravou. Pásy strukturované omítky po obou stranách postele slouží jako pozadí pro křišťálové lampy a zespodu osvícené konzolové noční stolky dále posilují dojem přepychu a luxusu.
Hlavní body
Snažte se umístit postel do středu jak je to jen možné. Postel by měl být první věcí na který padne pohled při vstupu do místnosti. Postel by měl být nanejvýš pohodlná, takže nikdy nešetřete na její kvalitě nebo designu. Totéž platí pro povlečení. Pelesti, přehozy a polštáře byste měli navrhovat z téhož vzorníku textilií, protože rozhodující je jejich kombinovaný vzhled nikoliv vzhled samostatných částí. Pro přehoz zvolte překrásnou látku, například třpytivý satén nebo jemňoučký kašmír. K ní například vyberte pelesti, které s ní budou kontrastovat, čehož nejlépe dosáhnete pásy kontrastních povrchů. Polštáře by měly být ve stylu postele, ale mohou přinést i vlastní, novou texturu, například v podobě vlny, sametu nebo perleti.
Obrázek:
Lampy ve tvaru zrcadlových koulí nejen vydávají světlo, ale také jej odrážejí po pokoji, stejně jako zrcadlový kufr nahrazující tradiční noční stolek. Pruh na stěně je z šedé leštěné omítky.
Pelesti
Obří čelo postele, ať už zvýšené nebo rozšířené, je výrazným designovým prvkem. Je také dobrým místem pro akcentování geometrické struktury ložnice a poslouží i jako pozadí do kontrastující materiály a textury – řada možností skýtá například kůže, umělý semiš nebo plátno.
Povlečení
Vytvořte vrstvy krásných látek, jako je kašmír, mohér, samet, damašek nebo nejměkčí lněné textilie. Když na místo více různých barev použijete různých odstínů stejné barvy, dosáhnete prakticky vždy elegantního a luxusního vzhledu. U povlečení se držte bílého, šedobéžového nebo světle šedého lnu nebo bavlny s vysokým počtem vláken. Barvy více rozehrajte na čelu, přehozu a polštářích.
Ať už preferujte peřinu nebo deku, nechte si udělat přehoz, který postel zcela zakryjte a dodá ji čistý a upravený vzhled. Na rozměrech nešetřete – přehoz by měl splývat na všech třech stranách až na zem.
Upravená postel není úplná bez řady polštářů. Můžete různě kombinovat mnoha tvarů a velikostí, ale nejjistější je toto rozležení: vzadu dva čtvercové (56×56 cm) před nimi dva menší (46×46 cm) a vepředu dva obdélníkové (46×23 cm). Polštáře jsou skvělým místem k aplikaci pásů a kontrastující texturou – například samet na plátně – které dále zvýrazní geometrickou strukturu.
Výměna přehozu a polštářů je nejjednodušším způsobem, jak změnit ložnici s příchodem léta nebo zimy. Zvažte proto, zda si nepořídíte zvláštní kombinaci pro každé roční období. Čerstvé, světlé a vzdušné tkaniny oživí pokoj, když přichází jaro. Vrstvy příjemného damašku a sametu vás naopak zahřejí, až se dny začnou krátit. Povlečení postele by mělo ladit se závěsy a čalouněním nábytku, proto si ponechte otevřená dvířka pro co nejvíce kombinací.
Nábytek
Nezaplňte nábytkem celou ložnici, ale pamatujte na pár praktických kousků. Kromě šatníků a komod se ložnice hodí alespoň jedna samostatně stojící židle. Skvělá příležitost pro retro design nebo naopak něco odvážnějšího, než si troufnete jinde v domě. Určitě si pořiďte toaletní stolek. Stolek ke stěně nebo hluboká konzolová police před zrcadlovým pruhem, bežícím od podlahy ke stropu, je elegantní alternativou klasického stolku. S audiovizuální technikou musíte počítat od samého začátku, ať se vám nestane, že je budete umisťovat dodatečně.
Styl
V prostoru, který je určen pro relaxaci, je rozumné použít klidné a neutrální barvy. V ložnici je zásadní nejen barva, ale i dotek. Soustřeďte se na tkaniny, které jsou příjemné nejen pro zrak, nýbrž i pro hmat.
Většina lidí v ložnici preferuje koberec od stěny ke stěně nebo kobereček položený na dřevěné podlaze. Nejkrásnější a nejpříjemnější jsou koberce z hedvábí beránka nebo jehněčí vlny.
Také úprava oken by měla být příjemná a zároveň praktická. Pokud potřebujete ložnici před spaním zatemnit, jsou jasnou volbou neprůsvitné žaluzie. Můžete je zakrýt buď průsvitnou záclonou, nebo až na podlahu splývajícími závěsy z krásného hedvábí, jemného lnu nebo sametu. Pokud nemají sloužit k ochraně před průvanem, závěsy nepodšívejte a dovolte jim splývat na podlahu a rozlévat se po ní. Pokud si přejete jednoduše zařízenou ložnici, jsou dobrým řešením okenice. Jsou praktické a umožňují propustit tolik světla, kolik chcete. Na stěny nic nezavěšujte – hezká povrchová úprava za čelem postele sama o sobě stačí pro vytvoření zajímavého efektu.
Obrázek:
Na zakázku dřevěná zástěna odděluje ložnici od šatny. Po stranách postele visí keramické lampy od Jeremyho Colea. Stůl a židle jsou z dílny Kelly Hoppen.
Osvětlení
optimální je mít v ložnici 3 obvody. Přinejmenším potřebujete stmívač hlavního světla. Pamatujte, že v zimě potřebujete více světla než v létě, takže čím více flexibilnější osvětlení vytvoříte, tím lépe.
Stejně jako u ostatních místností jde o poskládání nejméně tří vrstev světla: úkolového, náladového a bodového. Neinstalujte světlo doprostřed ložnice, ale vyberte pro něj místo podle polohy postele a ostatního nábytku. Přímá světla jsou nepříjemná očím a vyvolávají nelichotivý účinek. Dejte proto přednost lampám rozlévající světlo po stěnách nahoru a dolů, které díky tomu odráží zpátky do místnosti.
Většina lidí má na každé straně postele lampičku. Výraznějšího účinku dosáhnete, když vedle postele na obou stranách umístěte nízko zavěšené lampy. Ke dvěma nízko zavěšeným lampám můžete přidat LED lampičku na polo hovatelném rameni.
V konceptu ložnice klidně porušujte pravidla. Není důvod proč by jste nemohli mít starožitný lustr v jednom rohu pokoje zavěšený skoro až k podlaze nebo shluk křišťálových lampiček nad postelí. Myslete na to, že chování světla významně ovlivní výběr barev a textur, které pro ložnici zvolíte. V ložnici plné zrcadlových a lesklých povrchů se světlo bude odrážet. A naopak, pokud máte v ložnici hlavně dřevo, omítku a tmavé povrchy, bude jimi světlo pohlcováno, a tím získáte jemnější odraz.
Šatny
pokud si necháváte skříně a nábytek do šatny dělat na zakázku u truhláře, zvolte si systém, který přesně odpovídá vašim představám. Šikovným doplňkem jsou vestavěné světla, zvlášť pokud preferujete černé oblečení.
I pro šatny se dnes prodává řada standardizovaného zařízení, jehož kvalita šla v posledních letech prudce nahoru. To znamená, že si můžete sestavit šatnu přesně podle svých představ, aniž by to vyčerpalo váš rozpočet. Pokud nemáte peněz nazbyt, nechte si upravit nebo vyměnit alespoň dveře skříní. Jako na zakázku udělaný pak vypadá celý interiér.
Součástí zařízení šatny může být i stůl. Pokud se vám stůl do šatny nevejde, bohatě postačí nízký taburet a zrcadlo, v němž se uvidíte od hlavy až k patě. Podlaha, úprava stěn a barevná plate by měla reflektovat barvy ložnice. Osvětlení zvolte spíše jasné, které vás upozorní na chyby, než lichotivé.
Obrázek:
V šatně s převážně uzavřenými úložnými prostory dodá dřevěným dveřím na zajímavosti profilování, především při nasvícení jak od podlahy, tak od stropu, jako vidíme zde. Světlý hedvábný koberec s lemem vede pohled dál do šatny a akcentuje její délku a hloubku.
Dětské pokoje
děti mají bezbřehou představivost a mohou vás v lecčems inspirovat. O pokoj, na jehož návrhu se samo podílelo, se navíc dítě bude lépe starat.
Stejně u jako u ostatních pokojů myslete na funkčnost. Dětský pokoj není jen místností na přespání. Sem dítě bude vodit kamarády, tady si bude dělat úkoly, věnovat se koníčkům a odpočívat. Je užitečné mít vedle dětského pokoje hernu, protože zatímco v pokoji dítě spí, v herně je plné života. Musíte-li spojit v jednom pokoji obě funkce, dejte si zvlášť záležet na jeho rozdělení do zón, zejména pokud jde o nábytek, osvětlení a styl, abyste mohli snadno změnit náladu místnosti.
Základ by měl být neutrální – bílé stěny a jednoduchý koberec, ale dodejte celku vtip a radost výraznými barevnými akcenty na textiliích, povlečení, skříňkách nebo nábytku.
Z hlavních součástí zařízení nezapomeňte na křeslo, stůl a spoustu úložných prostor na oblečení, hračky a knihy. V dětském pokoji by neměli chybět ani překvapivé prvky – například krásná lampa, postel s nebesy, barevně potažená designová židle nebo úchvatná nástěnná malba.